Produkty / Garmin Nuvi 1490T

Garmin Nuvi 1490T

2010-09-20 09:18  komentarze: 0
tagi: garmingpsnawigacjanuvi
Cena: 859,00 zł zobacz w sklepie
ocena:
 


Opis

Urządzenia nüvi 1490T są przygotowane do obsługi map CityXplorer, pozwalających na planowanie tras z uwzględnieniem środków transportu publicznego. Funkcjonalność ta przydatna jest w trakcie np. zwiedzania miasta, gdy urządzenie wykorzystywane jest w trybie pieszym. 1490T jest wyposażony w odbiornik TMC.

Mapy CityXplorer, to mapy zawierające informacje o środkach transportu dostępnych w danym mieście. Mapy te dostępne są do zakupu i pobrania poprzez serwis internetowy producenta - my.garmin.com dla pojedynczych miast. Po ich zainstalowaniu w urządzeniu i włączeniu trybu pieszego, urządzenie potrafi planować trasę do wybranego punktu docelowego, nie tylko z uwzględnieniem dróg jak to było dotychczas, ale proponując również przejazd na określonym odcinku tramwajem, czy autobusem. Co więcej, urządzenie planując taką trasę, przedstawia kilka alternatywnych sposobów dotarcia do wybranego celu, podając jednocześnie czas potrzebny na przebycie tej drogi (łącznie z okresami jazdy komunikacją miejską) oraz odległości jakie trzeba będzie przebyć na pieszo. Do decyzji użytkownika należy, którą z tras wybierze. Po uruchomieniu nawigacji po takiej trasie, urządzenie zachowuje się podobnie jak w trakcie nawigacji samochodowej, jednak podaje np. nazwy przystanków na których należy wsiąść lub wysiąść z pojazdu oraz numery linii pojazdów komunikacji miejskiej, z jakich należy skorzystać. Fabrycznie urządzenie wyposażone jest wyłącznie w szczegółową mapę drogową City Navigator Europe NT, dostarczaną przez firmę Navteq, natomiast mapy CityXplorer dostępne są jako wyposażenie opcjonalne.

Nüvi 1490 zwraca uwagę dotykowym wyświetlaczem o przekątnej 5 cali, z mocnym podświetleniem zapewniającym czytelność prezentowanych na nim informacji w praktycznie każdych warunkach.
Jedyne dostępne z zewnątrz urządzenia elementy to przycisk włączania i wyłączania, port USB oraz slot kart pamięci microSD.

Urządzenie jest oczywiście wyposażone w moduł GPS wysokiej czułości (z obsługą procedur HotFix), co zapewnia szybką i pewną akwizycję satelitów. Do pracy GPS wykorzystywana jest antena wbudowana, bez możliwości dołączenia anteny zewnętrznej.
nüvi 1490 oferuje trzy tryby pracy: Samochód, Pieszy (o którym wspomniano na wstępnie, wykorzystujący mapy CityXplorer) oraz Rower. Dla każdego z tych trzech trybów, urządzenie dobiera parametry pracy tak, aby zaproponować trasy zgodne ze sposobem jego wykorzystania. Dotyczy to również wskazywanych czasów dotarcia do celu, które będą inaczej wskazywane dla trybu Samochód i Rower (mimo iż konkretna trasa może zostać wyliczona w ten sam sposób).

W trybie samochodowym i rowerowym, urządzenie udostępnia zbliżony zakres funkcji - możliwe jest wyszukanie celu podróży (adres, miejscowość, punkt POI, itp), zaplanowanie trasy przejazdu i nawigacja zakręt po zakręcie do tego celu z wykorzystaniem komunikatów głosowych oraz informacji wyświetlanych na ekranie. W trakcie nawigacji, głównym ekranem staje się ekran mapy, na którym wyświetlana jest linia trasy oraz wskazówki nawigacyjne (zawartość lewego, cyfrowego pola danych jest definiowana przez użytkownika). Trasy wyliczane przez urządzenie, mogą być wyznaczane na jeden z czterech sposobów: najkrótsze, najszybsze, po bezdrożu oraz jako najtańsze.

Ten ostatni sposób kalkulacji tras związany jest z funkcją ecoRoute, w którą wyposażone jest to urządzenie. ecoRoute pozwala na wybór w czasie planowania trasy takich dróg, które zapewnią możliwie najniższe spalanie paliwa. Funkcja ta wymaga konfiguracji ze strony użytkownika - wymagane jest wprowadzenie informacji o typie paliwa którym zasilany jest nasz pojazd, cenie paliwa za litr, zużyciu paliwa w mieście oraz w czasie jazdy po autostradach. Na podstawie tych danych oraz danych zawartych w mapach cyfrowych, urządzenie zaplanuje taką trasę, którą przejechać będzie można najniższym kosztem. Dodatkowo ecoRoute posiada również funkcje raportowania zużycia paliwa, informuje o ilości zużytego paliwa oraz średnim spalaniu czy też orientacyjnej emisji spalin. Dostępna jest też funkcja Sprawdź się, której zadaniem jest nauczyć kierowcę ekonomicznej jazdy, poprzez zabawę.

W zakresie funkcji nawigacyjnych urządzenie oferuje również możliwość zachowania w pamięci punktów ulubionych oraz powiązania z nimi zdjęcia danego obiektu. Zdjęcia mogą być również wykorzystane jako cel do nawigacji. Z użyciem serwisu internetowego Garmin Connect, do urządzenia załadować można zdjęcia z zapisaną w nich informacją o pozycji uwiecznionego obiektu, a następnie korzystając z przeglądarki zdjęć w nüvi, zamiast żmudnego wyszukiwania adresu, wybrać to zdjęcie i automatycznie uruchomić nawigację do tego obiektu.

Nüvi 1490 oferuje użytkownikowi również ekran Gdzie jestem? Za jego pomocą szybko można sprawdzić w pobliżu jakiego skrzyżowania i jakiego adresu się aktualnie znajdujemy (wyświetlana jest również pozycja w formie współrzędnych) oraz skorzystać z wyszukiwania najbliższych posterunków policji, szpitali i stacji benzynowych. Dostępna jest na tym ekranie również opcja Pomoc drogowa, dostarczająca informacji na temat służb tego typu operujących na obszarze państwa w którym aktualnie znajduje się użytkownik.
Nüvi 1490 T posiada również funkcję  Asystenta Pasa Ruchu.

Asystent pasa ruchu to funkcja, która dla np. rozjazdów na autostradach, wyświetla na ekranie nüvi informację o pasach ruchu, które należy zająć na dojeździe do skrzyżowania, aby bez problemu trafić we właściwy zjazd, ale również obraz takiego zjazdu odwzorowujący stan rzeczywisty. Na ekranie takim widoczne są wówczas wszystkie pasy ruchu drogi którą porusza się użytkownik, a także tablice kierunkowe znajdujące się nad tą drogą.

Dodatkowo seria 1490 T posiada wbudowany moduł Bluetooth  przeznaczony do współpracy z telefonem komórkowym. Dzięki temu urządzenie może przejąć rolę zestawu głośnomówiącego dla kompatybilnych telefonów. W trakcie takiej rozmowy wykorzystywane są wbudowane mikrofon i głośnik nüvi. Dodatkowo, dzięki temu iż urządzenie wyposażone jest w nadajnik FM, istnieje możliwość przekazania wszystkich dźwięków generowanych przez nüvi (również rozmów telefonicznych) do systemu audio zainstalowanego w pojeździe. Inne funkcje realizowane dzięki Bluetooth, jednak ściśle zależne od funkcjonalności telefonu komórkowego, to możliwość korzystania z historii połączeń, spisu telefonów (wszystkie te listy są automatycznie synchronizowane w trakcie nawiązywania połączenia z telefonem) oraz wybierania głosowego.

Wśród funkcji dodatkowych urządzenie oferuje dostęp do przeliczników jednostek miar i walut, kalkulatora oraz funkcji czas na świecie, która umożliwia jednoczesne wyświetlanie aktualnego czasu w trzech wybranych przez użytkownika strefach czasowych oraz graficzne sprawdzenie obszarów pór dnia i nocy na świecie. Urządzenie posiada również możliwość pracy z własnymi bazami punktów POI (np. bazami fotoradarów) jak i np. przewodnikiem podróżnych - Garmin Travel Guide. nüvi 1350 jest również wyposażony w system Pomocy, opisujący wszystkie funkcje realizowane przez urządzenie.

Korzyści z nuvi 1490T:

 • elegancki wygląd i ultra-płaska, kieszonkowa obudowa
 • tryb pieszego planowanie tras, z uwzględnieniem publicznych środków transportu z opcjonalnym oprogramowaniem CityXplorer
 • bogata baza punktów POI
 • nawigacja zakręt po zakręcie wspierana komunikatami głosowymi
 • asystent pasa ruchu
 • możliwość pracy z odbiornikiem komunikatów drogowych - z dołączonym odbiornikiem TMC
 • łatwy w użyciu dotykowy ekran i udoskonalony interfejs
 • trójwymiarowy widok z perspektywy lub dwuwymiarowy widok z góry
 • oszczędność paliwa i pieniędzy poprzez optymalizację trasy z oprogramowaniem ecoRoute
 • funkcja "Where Am I?" pokazuje Twoją dokładną lokalizację z pobliskimi adresami i punktami POI
 • przeglądarka obrazów, czas na świecie, waluty, przelicznik jednostek czy kalkulator
 • preinstalowane mapy City Navigator NT Europe


Cechy nuvi 1490T:

 • jasny 5,0 calowy kolorowy wyświetlacz o rozdzielczości 480 x 272 pikseli; ekran QVGA TFT z białym podświetleniem
 • moduł GPS wysokiej czułości zapewniający precyzyjne działanie z funkcją HotFix? umożliwiającą nawiązanie szybkiego połączenia z satelitami
 • komputer podróży zapisuje ilość przebytych kilometrów, prędkość maksymalną, całkowity czas podróży, koszt paliwa i wiele więcej
 • slot kart pamięci microSD? dla map dodatkowych lub innych danych
 • ułatwiona komunikacja z komputerem, podłączenie poprzez kabel USB uruchamia serwis myGarmin z aktualizacjami i dodatkami
 • możliwość tworzenia własnych punktów POI dzięki programowi POI Loader
 • wyświetlanie informacji o ograniczeniach prędkości na głównych drogach
 • nawigacja do zdjęć, wybierz geokodowane zdjęcie z serwisu Garmin Connect i prześlij je do urządzenia, a nuvi Cię tam zaprowadzi
 • wyświetlanie danych DEM - obrazowanie wysokości za pomocą cieniowania
 • automatyczna zmiana strefy czasowej podczas nawigacji
 • komputer podróży zapisuje ilość przebytych kilometrów, prędkość maksymalną, całkowity czas podróży, koszt paliwa i wiele więcej
 • funkcja Garmin Lock? zabezpieczająca odbiornik przed kradzieżą
 • możliwość zmiany ikony pojazdu oraz głosu - bogaty zbiór znajduję się pod adresem: www.garmingarage.com
 • mocny uchwyt z przyssawką umożliwiaj łatwą i szybką instalację i demontaż
 • wbudowana litowo-jonowa bateria akumulatorowa - umożliwiająca korzystanie z odbiornika do 3 godzin
 • wymiary odbiornika: 13.7 x 8.6 x 1.6 cm
 • waga odbiornika: 221.1 g

Dane techniczne

Cechy fizyczne

Wymiary urządzenia, SZER x WYS x GŁĘB: 13.7 x 8.6 x 1.6 cm
Wymiary wyświetlacza, SZER x WYS: 11.1 x 6.3 cm, przekątna 5,0 cala (12.7 cm)
Rozdzielczość wyświetlacza, SZER x WYS: 480 x 272px
Typ wyświetlacza: dotykowy, kolorowy QVGA TFT z powłoką antyrefleksyjną i białym podświetleniem
Waga: 221.1 g
Bateria: wbudowany akumulator litowo-jonowy
Czas pracy na baterii: do 3 godzin
Wodoszczelność: Brak, IPX0
Moduł GPS wysokiej czułości: Tak
Złącze anteny zewnętrznej: Nie
Porty I/O: 1 x USB (tryb pamięci masowej)
Antena wbudowana: Tak, typu patch

Mapy i Pamięć

Mapa bazowa: Tak, Atlantic Routable, z odwzorowaniem ukształtowania terenu
Mapy zainstalowane fabrycznie: City Navigator Europe NT
Możliwość instalacji map dodatkowych: Tak, w pamięci wewnętrznej lub na kartach microSD
Pamięć wbudowana: Tak, 3,7 GB
Slot kart pamięci: Tak, microSD
Pamięć waypointów: 1000
Trasy: 10

Cechy funkcjonalne

Komunikaty głosowe: Tak (poprzez wbudowany głośnik)
Wymawianie nazw ulic: Tak
Widok mapy w perspektywie (3D): Tak
Asystent pasa ruchu z widokiem skrzyżowań: Tak
Obsługa budynków 3D: Nie
Wyświetlenie ograniczeń prędkości: Tak
Konfiguracja ilości i zawartości pól danych na ekranie mapy: Konfiguracja zawartości lewego pola danych
Automatyczne porządkowanie kolejności punktów pośrednich (optymalizacja trasy):: Nie
Automatyczna rekalkulacja trasy (po zjechaniu z wytyczonej trasy lub z użyciem opcji objazd):: Tak
Ustawienia typu trasy (najkrótsza, najszybsza, bezdroże): Tak
Ustawienia unikania (unikanie autostrad, dróg płatnych, itp.): Tak
Definicja własnych obiektów unikanych: Nie
ecoRoute: Tak
Nawigacja dla pieszych z mapami CityXplorer: Tak
Rejestracja śladu podróży: Tak
Obsługa baz własnych punktów POI: Tak, import z plików CSV lub GPX z użyciem oprogramowania POI Loader
Alarm punktów niebezpiecznych / fotoradarów: Tak, wymaga instalacji własnych POI
Alarmy dźwiękowe: Tak
Moduł Bluetooth? do współpracy z telefonem komórkowym: Tak
Obsługa komunikatów drogowych TMC: Tak
Odtwarzacz MP3: Nie
Odtwarzacz książek mówionych: Nie
Przewodnik podróżny: Tak
Przewodnik językowy: Nie
Przeglądarka zdjęć: Tak, z obsługą nawigacji do zdjęć
Konfigurowalne ikony pojazdu (prezentujące aktualną pozycję na mapie):: Tak
Funkcja czas na świecie, przelicznik walut i jednostek, kalkulator: Tak
Ekran dotykowy: Tak
Automatyczna regulacja jasności ekranu: Nie
Pilot zdalnego sterowania: Nie
Nadajnik FM: Nie
Złącze słuchawkowe / liniowe wyjście dźwięku: Nie
Wejście video: Nie
Obsługa kamery wstecznej: Nie
Nawigacja inercyjna: Nie
Zabezpieczenie antykradzieżowe Garmin Lock?: Tak
Gotowy do pracy na motocyklu:: Nie
Inne: Uwaga: Jak większość urządzeń wykorzystujących tryb pamięci masowej USB, produkt ten nie jest kompatybilny z systemami operacyjnymi Windows 95, Windows 98, Windows NT oraz Windows Me.

W pakiecie

 • nüvi 1490T
 • preinstalowana mapa City Navigator NT Europe
 • kabel zasilający z gniazda zaplaniczki zintegrowany z odbiornikiem TMC
 • uchwyt samochodowy z przyssawką
 • przyklejana na kokpit podstawa uchwytu z przyssawką
 • skrócony podręcznik użytkownika

City Navigator Europe

City Navigator Europe jest mapą drogową, przeznaczoną dla produktów firmy Garmin. Mapa powstała w oparciu o dane kartograficzne z 4 kwartału 2008 roku, dostarczone przez jednego z liderów tej branży - firmę Navteq.
W urządzeniu GPS mapa umożliwia wyszukiwanie obiektów, czy też automatyczne planowanie tras i nawigacja zakręt po zakręcie.

City Navigator Europe obejmuje szczegółowym pokryciem adresowym Europę Zachodnią oraz największe metropolie Europy Środkowej i Wschodniej (w tym Polski). Aktualnie mapa ta zawiera drogi o łącznej około 8.5 miliona km i bazę 1.7 miliona punktów POI. Na mapie Europy oznaczone zostały lokalizacje około 1.1 miliona miejscowości.

Pełne pokrycie szczegółowe:

 • Wielka Brytania, Wyspa Man, Irlandia północna, Irlandia
 • Dania, Finlandia, Norwegia, Szwecja
 • Niemcy
 • Francja, Andora, Belgia, Holandia, Luksemburg
 • Włochy, Austria, Szwajcaria, Lichtensztajn
 • Hiszpania, Portugalia, Gibraltar
 • Estonia, Łotwa, Litwa, Polska

Częściowe szczegółowe pokrycie:

 • Czechy - szczegółowe pokrycie większości obszarów miejskich oraz dróg krajowych
 • Grecja - szczegółowe pokrycie for the obszaru Patra, Greater Athens i Greater Thessaloniki.
 • Słowacja - szczegółowe pokrycie Banka, Banska Bystricá Bratislava, Košice, Martin, Nitra, Nové Zámky, Piešt?any, Poprad, Považská Bystrica, Prešov, Prievidza, Trenčín, Trnava, Žilina i Zvolen
 • Węgry - szczegółowe pokrycie okręgu Budapesztu, okręgu Balatońskiego, Debrecen, Miskolc, Eger i Tokaj
 • Słowenia - szczegółowe pokrycie Celje, Izola, Koper, Ljubljana, Maribor and Piran
 • Chorwacja - szczegółowe pokrycie Baška, Cres, Dubrinj, Dubrovnik, Dugi Rat, Kali, Kastav, Kaštela, Kostrena, Kraljevica, Krk, Kukljica, Mali Lošinj, Malinkska-Budasnica, Omišalj, Opatija, Osijek, Pašman, Pazin, Podstrana, Poreč, Preko, Pula, Punat, Rijeka, Rovinj, Sali, Samobor, Šibenik, Solin, Split, Stupnik, Sveta Nedelja, Tkon, Trogir, Umag, Varaždin, Velika Gorica, Viškovo, Vodice, Vrbnik, Zadar, Zagreb
 • Bułgaria - szczegółowe pokrycie miasta Sofija
 • Rumunia - szczegółowe pokrycie of Bucuresti (Bucharest) and Timisoara
 • Mołdawia - tylko drogi główne
 • Serbia i Czarnogóra - tylko drogi główne
 • Albania - tylko drogi główne
 • Macedonia - tylko drogi główne
 • Ukraina - tylko drogi główne

 Naciśnij obrazek, żeby zobaczyć dokładną, interaktywną mapę:

 
 
Oceń produkt:
90
 
Trwa oddawanie głosu
Głos został oddany
Błąd podczas oddawania głosu