Wiadomości / Wydarzenia / Inteligentna nawigacja już niedługo w Polsce

Inteligentna nawigacja już niedługo w Polsce

2011-02-22 17:05  komentarze: 0
tagi: autoguardnawigacja
ocena:
 


Firma AutoGuard S.A., wiodący dostawca rozwiązań telematycznych, rozpoczęła prace nad systemem iNord czyli tzw. inteligentną informacją o ruchu drogowym. Spółka otrzymała 787,9 tys. zł dofinansowania na ten projekt z PARP w ramach środków z Unii Europejskiej w programie ,,Wsparcie inwestycji B+R w przedsiębiorstwach". Łączny koszt inwestycji wyniesie 1,8 mln zł. Prace nad projektem iNord zakończą się w czerwcu 2011 roku.


Głównym zadaniem projektu iNord będzie dostarczanie informacji o bieżącym i prognozowanym natężeniu ruchu na drogach oraz inteligentne planowanie wyznaczanych tras. System będzie dynamicznie proponował rozwiązania alternatywne z podaniem odległości do celu i przybliżonym czasem przejazdu, uwzględniając bieżącą sytuację na drogach oraz kierunek przemieszczania się pojazdu. W efekcie system umożliwi dojazd na czas i eliminację opóźnień wynikających z nieprzewidzianych sytuacji na trasie.

Innowacyjność systemu iNord polega na różnorodności źródeł danych, które będą brane pod uwagę przy tworzeniu informacji, aby w jak najbardziej precyzyjny sposób określić trasę przejazdu. Informacje będą pozyskiwane zarówno z firm monitorujących ruch pojazdów, aplikacji lokalizacyjnych i nawigacyjnych, systemów informacji miejskiej, a także kamer na skrzyżowaniach, zgłoszeń korków w radiach czy portalach Internetowych a nawet z bazy zdarzeń meteorologicznych, bazy aktualnych wydarzeń kulturalnych.


iNord skierowany będzie zarówno do firm komercyjnych, w szczególności oferujących systemy nawigacyjne bazujące na mapach dowolnych dostawców, instytucji państwowych i samorządowych, jednostek bezpieczeństwa publicznego i zarządzania kryzysowego. Informacje generowane przez iNord będą mogły być wykorzystywane również przez, operatorów GSM, a także portale internetowe. System wprowadzi znaczne udogodnienia w poruszaniu się po polskich drogach zarówno dla indywidualnych kierowców, jak i dużych firm transportowych.


System iNord pozwoli na lepsze prognozowanie czasu pokonania planowanej trasy, będzie uwzględniał komunikaty o remontach, wypadkach, informacje zarządców dróg i Policji, bazę aktualnych wydarzeń kulturalnych oraz innych zdarzeń mających wpływ na czas przejazdu z punktu A do punktu B, jak na przykład warunki meteorologiczne. W efekcie wpłynie na oszczędność czasu i kosztów przemieszczania się użytkowników oraz poprawę bezpieczeństwa na polskich drogach. AutoGuard planuje zakończyć prace badawcze nad systemem w czerwcu 2011 r.

 
 
Oceń artykuł:
227
 
Trwa oddawanie głosu
Głos został oddany
Błąd podczas oddawania głosu