Produkty / Garmin Oregon 550

Garmin Oregon 550

2010-09-25 16:29  komentarze: 0
tagi: garmingpsnawigacjaoregon
Cena: 1 559,00 zł zobacz w sklepie
ocena:
 


Garmin Oregon 550 to najnowsza propozycja Garmin dla wielbicieli turystyki. Odbiornik ten wyposażony został w  topograficzną mapę Polski - GPMapę TOPO, wyświetlającą graficzne odwzorowanie terenu oraz w mapę bazową całego świata.  To rewolucyjne urządzenie posiada 3Mpix aparat fotograficzny  dzięki czemu będziesz mógł udokumentować swoją podróż przy pomocy geotaggowanych  zdjęć. Wyróżnia go również wielki 3" ekran z rozdzielczością 400 x 240px i wysokiej czułości moduł GPS. Oregon 550 dopasowuje się do wymagań użytkownika, zapewniając mu wysoki komfort i bezpieczeństwo podróży.

Opis

Korzyści z Oregon 550:

 • bardzo czytelny, kolorowy, dotykowy ekran z powłoką antyrefleksyjna
 • łatwy w obsłudze, dotykowy interfejs ekranowy
 • wodoszczelna, wytrzymała obudowana z antypoślizgowymi chwytami po bokach
 • wbudowany aparat fotograficzny 3 Mpix z możliwością geotaggowania zdjęć
 • obsługa wielu dodatkowych typów map: drogowych, topograficznych, morskich
 • możliwość nawigowania do wskazanego punktu na wbudowanej mapie bazowej całego świata
 • niezrównana funkcja prezentacji map topograficznych w widoku trójwymiarowym
 • możliwość dostosowanie urządzenia do własnych wymagań dzięki predefinionwanym trybom pracy (automotive, marine, recreation, fitnes, geocache lub własne)
 • możliwość dołączenia zewnętrznych sensorów tętna i kadencji
 • procedura Hotfix? - umożliwia skrócenie czasu akwizycji satelitów, dzięki przechowywanych w pamięci urządzenia danych efemeryd, umożliwiającyh predykcję położenia satelitów w obszarach, dla których w ciągu ostatnich trzech dni zostały zarejestrowane te dane

Cechy Oregon 550:

 • Wymiary urządzenia: 11.4cm x 5.8cm x 3.6cm
 • Wyświetlacz: kolorowy, o przekątnej 3?, dotykowy
 • Rozdzielczość wyświetlacza: 400 x 240
 • 16 godz. pracy na 2 dołączonych akumulatorach NiMH
 • Ekran dotykowy z powłoką antyrefleksyjną
 • Wysokiej czułości moduł GPS zapewniający pracę urządzenia w każdych warunkach
 • Łatwy w obsłudze, dotykowy interfejs ekranowy
 • wbudowana pamięć wewnętrzna 850MB
 • slot kart microSD dla opcjonalnych map i innych danych
 • obsługa kart microSDHC - dużej pojemności
 • 3-osiowy kompas elektroniczy
 • sensor barometryczny wyznaczający wysokość n.p.m.
 • wbudowana mapa bazowa całego świata z odwzorowaniem ukształtowania terenu
 • bezprzewodowa wymiana pomiędzy urządzeniami tras, śladów, waypointów i punktów geocache
 • obsługa gier terenowych Whereigo oraz geocaching
 • dodatkowe funkcje: kalendarz, kalkulator, budzik, stoper, Słońce i Księżyc, Polowania i Połowy, funkcja pomiaru powierzchni
 • wodoszczelność: IEC 60529 IPX7
 • Zasilanie: 2 dołączone akumulatory NiMH, dokupione baterie AA lub ze źródła zewnętrznego poprzez opcjonalny kabel zasilający
 • Waga: 193g z bateriami

Dane techniczne

Cechy fizyczne

Wymiary urządzenia, SZER x WYS x GŁĘB: 5.8 x 11.4 x 3.5 cm
Wymiary wyświetlacza, SZER x WYS: 3.8 x 6.3 cm, przekątna 3 cale (7,6 cm)
Rozdzielczość wyświetlacza, SZER x WYS: 240 x 400 pikseli
Typ wyświetlacza: TFT, 65 tys. kolorów, z powłoką antyrefleksyjną
Waga: 193 g (z bateriami)
Bateria: 2 akumulatory NiMH
Czas pracy na baterii: do 16 godzin
Wodoszczelność: Tak, IPX7
Moduł GPS wysokiej czułości: Tak
Złącze anteny zewnętrznej: Nie
Porty I/O: 1 x USB (tryb pamięci masowej lub NMEA 0183 z użyciem aplikacji Spanner), bezprzewodowy ANT
Antena wbudowana: Tak
Zakres temperatur pracy: -20° do 70°C
WAAS/EGNOS: Tak

Mapy i Pamięć

Mapa bazowa: Tak, Atlantic Routable z danymi DEM
Mapy zainstalowane fabrycznie: W zależności od wersji
550 - brak,
550 TOPO - GPMapa Topo
550t- Euro Topo
Możliwość instalacji map dodatkowych: Tak, w pamięci wewnętrznej lub na kartach microSD
Pamięć wbudowana: 850 MB
Slot kart pamięci: Tak, microSD (obsługiwane karty HC)
Pamięć waypointów: 2000 punktów
Trasy: 200
Ślad aktywny: 10000 punktów
Ślady zapisane: 200

Cechy funkcjonalne

Wyświetlanie mapy w rzeczywistym 3D: Tak, wymaga opcjonalnych map topograficznych z danymi DEM
Automatyczne wyznaczanie tras: Tak (dotyczy map drogowych i topograficznych)
Automatyczna rekalkulacja trasy (po zjechaniu z wytyczonej trasy lub z użyciem opcji objazd):: Tak
Ustawienia typu trasy (najkrótsza, najszybsza, bezdroże): Tak
Ustawienia unikania (unikanie autostrad, dróg płatnych, itp.): Tak
Obsługa baz własnych punktów POI: Tak, import z plików CSV lub GPX z użyciem oprogramowania POI Loader
Alarm punktów niebezpiecznych / fotoradarów: Tak, wymaga instalacji własnych POI
Alarmy dźwiękowe: Tak
Przeglądarka zdjęć: Tak, z obsługą nawigacji do zdjęć
Ekran dotykowy: Tak
Wbudowany kompas elektroniczny: Tak, 3-osiowy
Wysokościomierz barometryczny: Tak
Tryb Geocache: Tak
Gry terenowe: Tak
Kalendarz pór połowów i polowań: Tak
Ekran słońca i księżyca: Tak
Krzywe pływów: Tak, wymaga danych z map BlueChart
Funkcja pomiaru pola powierzchni: Tak
Czujnik tętna: Tak, opcjonalnie
Czujnik kadencji: Tak, opcjonalnie
Wbudowany aparat cyfrowy: Tak, 3MP z funkcją AutoFocus i 4x cyfrowym zoom
Inne: Bezprzewodowy transfer danych użytkownika pomiędzy urządzeniami Colorado i Oregon

Szczegóły

Kolejnym urządzeniem linii Oregon, wprowadzonym na rynek przez firmę Garmin w III kwartale 2009 roku, jest Oregon 550. Urządzenie to w stosunku do równolegle oferowanych poprzedników posiada dodatkowo wbudowany aparat cyfrowy z matrycą 3 MP oraz 3-osiowy kompas elektroniczy, który podaje właściwe wskazanie kursu niezależnie od położenia Oregona.

Urządzenie zamknięte jest w sztywnej, zwartej obudowie wykonanej z tworzywa sztucznego, a jego boczne ściany wyściełane są sztywną gumą, zapewniającą pewny chywt odbiornika. Niemal cała powierzchnia przedniego panelu obudowy zajęta jest przez wyświetlacz dotykowy, natomiast cała ściana tylna, to pokrywa pojemnika baterii z zatrzaskiem przypominającym ten zastosowany wcześniej w Colorado. Sama pokrywa jest zaprojektowana w nieco inny sposób niż miało to miejsce w Colorado - po odbezpieczeniu zatrzasku zamiast ją przesuwać, po prostu się ją unosi. Po jej zdjęciu widoczny staje się pojemnik na dwie baterie AA, na dnie którego umieszczony został slot kart pamięci microSD (obsługiwane są również karty HC - High Capacity). Na dolnej krawędzi urządzenia, pod uchylną gumową pokrywką znalazło się miejsce dla portu miniUSB, umożliwiającego wymianę danych z komputerem, jak również zasilanie urządzenia ze źródła zewnętrznego. Oregon nie posiada złącza dla anteny zewnętrznej, jednak zastosowany moduł GPS wysokiej czułości radzi sobie doskonale z odbiorem sygnałów z satelitów w praktycznie każdych warunkach.

Na tylnej ścianie umieszczono również obiektyw aparatu cyfrowego. Obiektyw ten znajduje się w zagłębieniu obudowy, co zabezpiecza go przed ewentualnym porysowaniem. Aparat cyfrowy wyposażony jest w matrycę 3 MP, zapewniającą dobrą jakość wykonywanych nim zdjęć. Dodatkowo zdjęcia te, jeśli moduł GPS jest w chwili wykonywania zdjęcia aktywny, mogą być powiązane z pozycją ich wykonania, a następnie posłużyć do nawigacji. Zamiast jak dotychczas wyszukiwania waypointa czy adresu, wystarczy w przeglądarce zdjęć odszukać interesującą nas fotografię i uruchomić nawigację wykorzystując ją jako cel podróży.

Oregon 300 posiada 850 MB wbudowanej pamięci (dostępnej w trybie pamięci masowej z poziomu PC) co w połączeniu z możliwością zastosowania kart microSDHC daje niemal nieograniczone możliwości pod kątem doboru zestawu mapowego. Fabrycznie model 550 wyposażony jest w mapę bazową odzwierciedlającą ukształtowanie terenu za pomocą cieniowania. Wśród obsługiwanych map dodatkowych znajdują się przede wszystkim mapy topograficzne, ale również mapy drogowe i morskie. W przypadku szczegółowych map topograficznych, zawierającyh cyfrowy model terenu DEM, możliwe jest ich wyświetlanie w widoku trójwymiarowym. Dzięki temu na ekranie urządzenia śledzić można widok zbliżony do rzeczywistego wyglądu terenu, po którym przemieszcza się użytkownik. Oprócz tego widoku, mapy oczywiście mogą być prezentowane w widoku płaskim (orientowanym wg północy lub aktualnego kierunku ruchu) oraz perspektywie, szczególnie użytecznej w przypadku pracy z mapami drogowymi.
Jeśli chodzi o mapy morskie, to obsługiwane są zarówno standardowe mapy BlueChart jak i BlueChart g2 Vision (obsługa w ograniczonym zakresie - nie są wyświetlane szczegółowe, tekstowe informacje o obiektach mapy). W obu wypadkach na ekranie urządzenia wyświetlane są szczegółowe mapy zawierające informacje znane z map tradycyjnych, jak również możliwe jest wyszukiwanie obiektów tych map (znaki nawigacyjne, usługi morskie, itp) oraz informacji o pływach w wybranym rejonie świata (wyświetlane są wyłącznie informacje tekstowe - nie jest prezentowany wykres pływów).

W zakresie funkcji nawigacyjnych, Oregon oferuje wszystko, czego oczekiwać można od urządzenia turystycznego. Znaleźć tu można zarówno najprostszą z możliwych forma nawigacji, czyli w linii prostej do wybranego celu (wyszukiwanie celu odbywa się podobnie jak w urządzeniach samochodowych, z użyciem funkcji Dokąd?), ale również funkcje umożliwiające planowanie tras w oparciu o wybrane punkty, czy też nawigację w oparciu o wcześniej zarejestrowany ślad podróży - TracBack. W trybie samochodowym na pewno przydatne będzie automatyczne planowanie tras w oparciu o sieć drogową dostępną na mapach, przy czym funkcjonlaność tą wykorzystać można również w przypadku map topograficznych posiadających naniesione np. szlaki umożliwiające automatyczne tworzenie po nich tras podróży.

Oregon posiada fabrycznie zdefiniowane tryby pracy - Profile, wśród których znaleźć można: Recreational, Geocaching, Automotive, Marine oraz Fitness. Dla każdego z tych trybów użytkownik może samodzielnie zdefiniować układ pól danych na poszczególnych ekranach, ustawienia jednostek miar, czy pozycji, sposobu prezentacji mapy, jak również zmienić wygląd tła, na którym wyświetlane są ikony menu. Ustawienia te przechowywane są w pamięci urządzenia, a zmiana trybu pracy urządzenia jest możliwa przez praktycznie dwa dotknięcia ekranu. Dzięki temu użytkownik zwolniony jest z konieczności częstej konfiguracji urządzenia, jeśli wykorzystuje je do pieszych wędrówek, ale również w samochodzie czy na łodzi. Możliwe jest również tworzenie dodatkowych profili, jeśli standardowy zestaw jest niewystarczający.

Urządzenie posiada wbudowane dwa sensory - elektroniczny kompas oraz sensor barometryczny. Zastosowany kompas 3-osiowy zapewnia właściwe wskazania kierunku zarówno w trakcie ruchu jak i w czasie postoju, a do tego nie jest już niezbędne utrzymywanie urządzenia poziomo, aby wskazania te były wiarygodne. Teraz urządzenie można trzymać pionowo, lub pochylone, a wskazania kursu nadal będą prawidłowe. Zadaniem sensora barometryczne jest natomiast dokładne określenie wysokości n.p.m. na której znajduje się urządzenie. Dodatkowo urządzenie wskazuje również aktualną wartość ciśnienia otoczenia oraz ciśnienia odniesionego do poziomu morza. Zastosowanie sensora barometrycznego pozwala również na wykreślanie bezpośrednio na ekranie urządzenia profilu pionowego przebytej trasy oraz trednu zmian ciśnienia. Ten ostatni element pozwala wprawnemu turyście na określenie możliwości zmian pogodowych w najbliższym czasie.

Profil pionowy wyświetlić można również dla tras planowanych, zanim użytkownik wyruszy w podróż. Pionowy przekrój zaplanowanej trasy określany jest na podstawie danych wysokości zawartych w mapach, stąd dla poprawnego działania tej funkcji i otrzymania wykresu o dużej dokładności, zalecane jest stosowanie szczegółowych map topograficznych. Wykres ten może co prawda być tworzony również w oparciu o mapę bazową, jednak jego dokładność w takiej sytuacji jest zdecydowanie niższa.

Wśród funkcji dodatkowych, Oregon zaoferuje kalendarz, kalkulator, budzik, stoper, a także ekrany Słońce i Księżyc oraz Polowania i Połowy. Dostępne są również funkcje pomiaru powierzchni, czy przeglądania zdjęć zapisanych na karcie pamięci. Dodatkowo Oregon oferuje pełne wsparcie dla punktów geocache z serwisu www.geocaching.com. Wystarczy znaleźć w tym serwisie interesujące nas "skarby", załadować dane tych punktów bezpośrednio z przeglądarki internetowej do pamięci urządzenia (wymagana jest instalacja darmowej wtyczki Garmin Communicator Plugin) i ruszać w poszukiwanie. W samym urządzeniu wyświetlić będzie można nie tylko lokalizację "skarbów", ale również informacje o poziomie trudności, czy rozmiarze skrzynki. Dla użytkowników kont Premium www.geochacing.com możliwe jest również wyświetlenie wskazówek dotyczących danej skrzynki. Dla każdego z załadowanych w ten sposób do pamięci urzadzenia punktów, możliwe jest następnie uruchomienie nawigacji, a także dodawanie własnych komentarzy, czy oznaczania skrzynek jako znalezionych. Skrzynki znalezione i nieznalezione, wyświetlane są wówczas na osobnych listach.

Oregon przygotowany jest również do obsługi gier terenowych Whereigo (www.whereigo.com), dzięki którym poznać można zasady nawigacji, a jednocześnie przeprowadzić krótką podróż w terenie. Gry te wymagają bowiem od użytkownika określonych czynności (np. przejścia odcinka 50 metrów, czy znalezienia określonej pozycji) i uczą w ten sposób posługiwania się nawigacją w otwartym terenie.

Urządenia serii Oregon wyposażone są również w moduł łączności bezprzewodowej. Jego zadanie jest dwojakie: po pierwsze umożliwia on wykorzystanie zewnętrznych czujników (tętna lub kadencji) przydatnych w czasie treningów i wyświetlanie cyfrowych wartości tętna czy kadencji, a po drugie umożliwia wymianę danych bezpośrednio pomiędzy urządzeniami (obecnie możliwa jest wymiana danych pomiędzy urządzeniami Oregon oraz Colorado). Wśród danych, które mogą być przesyłane pomiędzy urządzeniami znajdują się waypointy, trasy, ślady oraz punkty geocache.

Pakiet standardowy zawiera: urządzenie Oregon 550, uchwyt z karabińczykiem, kabel USB, 2 akumulatory NiMH wraz z ładowarką AC oraz instrukcję obsługi.
Oregon 550 jest oferowany na polskim rynku w trzech wersjach wyposażeniowych, różniących się pomiędzy sobą zasobem mapowym:

 • Oregon 550 - urządzenie posiada wyłącznie mapę bazową,
 • Oregon 550 Topo - urządzenie posiada mapę bazową oraz turystyczną mapę Polski - GPMapa Topo
 • Oregon 550t - urządzenie posiada mapę bazową oraz turystyczną mapę Europy - Euro Topo

W pakiecie

 • urządzenie Oregon 550
 • uchwyt z karabińczykiem
 • kabel USB
 • 2 akumulatory NiMH wraz z ładowarką AC
 • instrukcję obsługi
 
 
Oceń produkt:
108
 
Trwa oddawanie głosu
Głos został oddany
Błąd podczas oddawania głosu